
Gramofonske ploče kupovao sam u nekoliko prodavnica u Beogradu. Bilo ih je mnogo, ali su mi tri bile omiljene. Na prvom mestu je bila knjižara „Kultura“ na Terazijama. U njoj je bio veliki izbor knjiga, štampe i postera u prizemlju, dok su se na spratu prodavale ploče, domaća i licencna izdanja svih izdavača tadašnje zemlje. Redovno sam obilazio i prodavnice „Jugotona“ i „PGP“-a.
Prilikom jednog planiranog „obilaska“ prodavnica ploča, izašao sam iz autobusa kod Doma omladine i krenuo do „Jugotona“ koji je bio najbliži. Hteo sam da vidim da li ima neko novo izdanje koje bih kupio. Na desetak metara od ulaza u prodavnicu, primetio sam mlađu devojku i pored nje na podu poređane LP ploče. Reče mi da ih prodaje, pa sam pogledao šta je sve donela. Tu je bilo oko dvadesetak ploča i većina su bila originalna izdanja. Među njima i dve ploče grupe Jethro Tull. „Thick as a brick“ i čuveni omot sa novinama sam već imao u svojoj kolekciji. Druga je bila „Stand up“ i to američko izdanje. Kada se otvori omot od dve strane, članovi grupe se u tom trenutku „dižu“ prema vama. Uzeo sam ploču i pogledao je. Savršeno očuvana kao i omot.
Kada sam je pitao za cenu, rekla mi je cifru za koju nisam mogao da poverujem. Cena ploče je bila manja od licencnih izdanja u prodavnici. Rekao sam joj da ću je kupiti ali da je ta cena mala, s obzirom da je to američko izdanje ploče i da vredi mnogo više. Sledilo je njeno objašnjenje. Stariji brat koji je u to vreme studirao, obećao joj je da će je tog leta voditi na more. Na kraju se predomislio. Otišao je sa svojim društvom bez nje i ona je ostala u Beogradu. Naljutila se zbog toga i da bi mu se osvetila, rešila je da prodaje ploče iz njegove kolekcije. Cena joj nije bila bitna, već samo… Reče da je tog dana već prodala nekoliko ploča kao i juče na istom mestu. Rekao sam joj da će joj se brat naljutiti kada se vrati i vidi da mu nedostaju neke ploče. Samo je kratko odgovorila: „Baš me briga. I ja sam se naljutila“. Tako je tog dana jedan student kupio ploču od drugog studenta posredstvom njegove mlađe sestre na neobičan način.

A strana
A new day yesterday
Jeffrey goes to Leicester square
Bouree
Back to the family
Look into the Sun
B strana
Nothing is easy
Fat man
We used to know
Reasons for waiting
For a thousand mothers
Jethro Tull je objavio ploču „Stand up“ 1969. godine. Ian Anderson je autor svih pesama osim instrumentala „Bouree“ Johana Sebastiana Baha, za koju je napisao novi aranžman.
Nešto slično se i meni dogodilo. Leto ’91. godine, sam kraj jula meseca. Rano pre podne, ispred SKC-a. Odmah do same gornje raskrnice, na trotoaru, momak od nekih tridesetak godina, rekla bih preprodavac, prodaje ploče u kartonskoj kutiji. Pogledam i odmah ugledam ono zbog čega sam i došla: ploču jarkocrvenog omota sa crno-belom fotografijom benda na sredini – EKV Live 1986. iz Kulušića. Dok sam vadila ploču da pogledam u kakvom je stanju, još ne pitavši za cenu, on me upita: “Je l’ to za sebe gledaš?” Odgovorih da mi treba kao poklon za rođendan meni veoma dragoj osobi, što jeste bila istina. I sama sam tad obožavala ovaj bend, čini mi sa da i dan-danas znam tekstove svih pesmama napamet. Kad je došlo do dela o ceni, tražio je tako simboličnu sumu kao kad bi danas tražio novac u vrednosti jedne čokolade od 100g, a ploča je tada među fanovima već godinama bila raritet. Naravno, bila sam presrećna.
I dalje tvrdim da tebe ploča pronađe, a ne ti nju…Knjiga tebe “čita”. Isto je i sa slikom, filmom i sa svim drugim važnim stvarima u životu – one nas pronađu ili kako bi to Šekspir jednostavno rekao: biti spreman, to je sve 😉
Sviđa mi seSviđa mi se
Vesela Freyo, ima mnogo sličnih primera. Ali da neko iz osvete rasprodaje ploče brata i to originalna izdanja po smešnoj ceni… Hvala na komentaru.
Sviđa mi seSviđa mi se
Dobro, ni ja to ne razumem, ali ima raznih ljudi…Ne moraš stalno da mi zahvaljuješ na komentaru 🙂
Sviđa mi seSviđa mi se